Bartın Mobil Sohbet


Bartın Mobil Sohbet

Bartın mobil sohbet odaları, batı Karadeniz’den birçok kullanıcının ilgisini çekmektedir. Şehir, doğal hoşlikleri ile adeta bir cennet gibidir. Şelalesi ve sahilleri nefes kesicidir. Hatta, milli parkları bile vardır. Şehrin bu alanları turizm ile kentin ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bartın Irmağı’nın kentden Karadeniz’e kadar olan kısmında deniz taşıtları da bulunmaktadır. Bartın, Türkiye’deki tek nehir limanı statüsüne sahiptir. Aslında Bartın’ın iklimi tarıma elverişlidir fakat tarım alanlarının çok ufak ve dağınık olduğundan ötürü en büyük geçim kaynağı kömürcülüktür.

Bartın Nehir Limanı

Bartın ırmağının kent ekonomisine katkısını arttırmak adına bir takım çalışmalar mevcuttur. On sekiz kilometrelik ırmak, kentin içerisinden başlayıp denize dökülmektedir. Irmak üzerinde yapılan gezintiler, şehre olan ilgiyi arttırabilir ve turist çekebilecek potansiyele sahiptir. Hem ekonomiye katkı sağlamak hem de şehri hoşleştirmek adına yapılan girişimlerden bir diğeri de Bartın’a getirilen gezi teknesidir. Bu tekne, gezilerde kullanılmanın yanı sıra balık restoranı olarak hizmete açılacaktır. Kim bilir, belki Bartınlı mobil sohbet odaları kullanıcıları balık restoranla aileleri ile beraber eğlenceli anılar biriktirecekler veya geçimlerini buradan sağlayacaklar.

Bartın Mutfağı ve Kültürü

Bir çok dolma ve pilav türüne sahip olan Bartın mutfağı, zenginliği ile dikkat çekmektedir. Dolma ve pilavların yanı sıra birçok etli ve sebzeli yemekleri de meşhurdur. İncir dondurması, ağda tatlısı gibi yöresel tatlılar da Bartın’ı ziyaret edecek mobil sohbet odaları kullanıcılarının kesinlikle denemesi gereken tatlardan.

Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar başta olmak suretiyle, köklü medeniyetlerin bir parçası olarak kent bugünkü haline gelmiştir. Osmanlı mimarisinin hoş birer örneği olan Bartın evleri de hem kültür hem turizm açısından dşayetli yapıtlardandır. Evler, sık sık çift kaldı ve bahçe içindedirler. Bahçelerde kesinlikle bir kuyu bulunur. Bol pencereli, kuşluklu, gömme dolaplı, hamam ve Ocaklarında olan bu evler günümüze kadar fonksiyonelliklerini korumuştur.

Diğer kültürel zenginliklerden bir tanesi de taş sac yapımıdır. Chat siteleri müdavimleri arasında bu taş sacı ustalarına denk gelmemiz pek mümkün olmasa da belki onlarla oturup sohbet etme fırsatına sahip olmuş insanlara denk gelebiliriz. Uzun, zor ve sabır gerektiren bir süreçten sonra el sanatları ustaları tarafından dağlardan getirilen özel taşlar, sac haline getirilmektedir. Biraz önce bahsetmiş olduğumuz lezzetli yemeklerin bir kısmının pişirilmesinde bu saclar hala kullanılmaktadır. Bu kadar çok emek ve sabır, tabi ki yanısıra bilgeliği de getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir