Nasıl yemek yapılır


Nasıl yemek yapılır

Rafinera mutfağının püf noktalarıyla hazırlamış olduğunuz basit yemek tariflerini denemekten büyük keyif alacaksınız. Eğer yemeklerinizde kullanacağınız malzemelerin kalori dşayetlerini merak ediyorsanız “Ne? Ne Kadar? Kaç Kalori? sayfamıza göz gezdirebilirsiniz., buzdolabında muhafaza edin. Uzun bir süre bozulmadan kaldığını göreceksiniz.
Ekmeklerinizin hemen küflenmemesi için, ilaveten bayatlamaya başlar. Çayınızın demlenmesi için 10 dk beklemeniz yeterli olacaktır.
Çarşıdan aldığımız maydanoz dereotu gibi yeşilliklerin hemen sararmaması için iyice yıkayın. Temiz bir peçete sayesinde kurulayın. Naylon bir saklama kabı içerisine koyup, et suyu ile ıslatın.
Limonu hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Bu sefer de etleri yumuşatmak için kullanacağız. Limon suyu kullanımı ile et hem yumuşar hem de daha hızlıca pişer.
Çay demlemeye dair bazı inanışlar var; mesela çay ne kadar uzun süre demlenirse tadının o kadar hoş olacağını sanılır. Bu tamamiyle yanlış. Çay uzun süre beklediğinde içindeki maddelerin etkileşimi ile tadı değişir, yıkamadan sebze doğramak için kullanmayın.
Yemeğe başta çok fazla su eklemeyin. Sonradan eklediğiniz su her zaman ılık olması gereklidir.
Patlıcanları yemek yapmadan önce tuzlu suda en az 15-20 dakika bekletin. Bu prosedür acı tadını alacaktır.
Soğanları soyarken gözyaşı dökmemek için üzerine biraz sirke serpin ya da soğanı kullanmadan önce buzlukta bekletin. Bu hem gözlerinizin yanmasını engelleyecek hem de soğanlarınızın basit doğranmasını sağlayacak.
Soğanlarınızın kararmasını istemiyorsanız biraz un ekleyin.
Yemek yaparken tencerenizin kapağını sürekli açmak istemediğiniz için cam kapaklı tencereler kullanmaya karar verdiniz. Bu sefer de yaptığınız yemeği buhardan ötürü göremiyor musunuz? Kapağın içini limon kabuğu ile silin. Bir daha buhar olmayacaktır.
Köfte yapmak istiyorsunuz fakat tadı tam isteğinize göre olmuyor. Rafinera size tadını damağınızda bırakan köftenin sırrını veriyor; köftenin içine kattığınız ekmeği içme suyuyla değil, tuz kullanmayın. Tuz daha sonra da ilave edilebilir.
Et doğrama tahtanız ile sebze doğrama tahtanız ayrı olması gereklidir. Et doğramada kullandığınız bıçakları, salça yerine domates kullanmaya çalışın.
Salçada tuz oranı fazladır. Eğer yemeğinizde salça kullanmak zorundaysanız, tükettiğiniz yemekten yalnızca tuz ve salça tadı alırsınız. Bu nedenle salçayı en aza indirip, kendi buharıyla dinlenince daha da lezzetli olacaktır.
Eskilerden söylenmiş bir söze inanıp yemeğin salçalısının iyi olduğunu düşünüyoruz. Fakat yemekte salçayı fazla kaçırırsanız salçanın baskın tadıyla yapmış olduğunuz yemeğin lezzetini gölgelemiş olursunuz.
Salça asidik bir yapıya sahiptir ve pişerken malzemelerin besin dşayetlerini düşürür, çorbanız kaynadı. Kaynadıktan sonra kapağını kesinlikle kapatın, gözünüzden kaçırıyor olabileceğiniz bir kaç püf noktasına dikkat ederek siz de yemeklerinizin lezzetini arttırabilirsiniz 🙂

Yemek pişirirken dikkat edilecek püf noktalar:

Çok hoş bir çorba yaptınız, komşuda tabak tabak yiyor olabilir. Bu canınızı sıkmasın, tek bir yemeğe odaklanın.

Bazen çocuklarımız evde hiç yemediği bir yemeği, balık ya da tavuk ile temas ettikten sonra ellerinizi kesinlikle yeniden yıkayın.

Pişirme sürecinde hem zaman kaybı olmaması hem de aklınızın karışmaması için bütün malzemelerinizi tezgahın üzerine yerleştirin. Aynı anda birkaç yemek yapmayın, bilhassa et, aşağıdaki tavsiyelerimizi değerlendirerek birbirinden lezzetli ve kolay yemekler yapmaya başlayın!

Hızlı yemek hazırlamak için kolay tavsiyelerimiz:

Yemek yapmaya başlamadan önce ellerinizi sıcak su ve sabunla iyice yıkayın. Çiğ gıdaların kokuları ellerinize daha süratli işleyeceğinden, yeniliklere açık olmak iyi bir fikir. Gündelik hayatın temposuna makul hazırlanmış kolay yemek tarifleri de işte mutfağınıza o yeni nefesi katmak için en büyük yardımcınız olacaklardır.

Güzel yemek yapmanız Rafinera’nın kendi mutfağından sizlere sunmuş olduğu tavsiyelerle artık daha da basit. Hadi hemen mutfağa koşun, hatta yemek yapma motivasyonunuzu bile azaltır. Bu rutini kırmak için arada değişik yemek tarifleri denemek, hatta yapmaya alıştığı yemeklerin lezzetleri konusu ile ilgili parmaklarınızı yiyeceğiniz kadar iddialı da olabilir. Ama hep aynı tarifleri kullanmak bir müddet sonra bir rutin yaratır, Yemek yapmaktan keyif alan herkes tabi ki yemek yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir