TURŞU YAPMANIN PÜF NOKTALARI


TURŞU YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra serin ve güneş almayan bir yerde saklamalı ve her gün kesinlikle çalkalamalısınız. Yaklaşık olarak 1-2 hafta sonra turşunuz hazır olacaktır.
Turşunuzu açtıktan sonra buzdolabında muhafaza etmelisiniz.
Turşu yapımında kullanacağınız besinlerin kalori oranlarını merak ediyorsanız “Ne? Ne kadar? Kaç kalori?” sayfamıza kesinlikle göz atın!, içlerine turşu suyu girebilsin.
Turşunuzu kurduğunuz kavanozun dibine bir avuç nohut ekleyerek fermantasyonu hızlandırabilirsiniz.
Turşu yaparken sebzeler sık ve sırayla dizilip aralarına sarımsak koymak hem görüntü hem de tat açısından bir fark yaratır.
Tane karabiber ve defne yaprağı ekleyerek turşunuza güzel aRomalar katabilirsiniz.
Turşunuza koyacağınız maydanoz, tercih etmeniz gereken tuz kesinlikle büyük taneli kaya tuzu olması gereklidir.
Turşu yapımında tuzun miktarını çok iyi ayarlamalısınız. Turşunun tuzu az olursa turşuya koymuş olduğunuz malzemeler yumUşak olur ve zararlı bakteri üretir. Tuzu fazla olursa da yiyemezsiniz.
Turşuya koyduğunuz su kaynatılıp soğutulmuş içme suyu olması gereklidir.
Turşunun içine koyduğunuz sebze ve meyveleri hoşce yıkadıktan sonra birkaç yerinden iğne sayesinde delikler açmalısınız ki, Mutfak kültürümüzün vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir turşu. Tadına doyamadığımız meyve ve sebzeleri kışın da tüketebilmek için her sonbahar ve kış mevsimlerinde başvurduğumuz bir tür muhafaza tekniği şeklinde de bakabiliriz aslında.

Turşu iştah açıcı özelliği ve C vitamini açısından zenginliği nedeniyle tercih edilmesi gereken besinler arasındadır. Yararlı bakteriler barındırması ve kolesterolü düşürücü özelliği ile de bilinir. Turşu yapımı mutfak kültürümüzün vazgeçilmez alışkanlıklarından birisi haline gelmiştir.

Peki herkes turşu kurabilir mi? Turşu kurmanın püf noktaları nelerdir? Leziz bir turşu nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi bunlara bir göz atalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir